صفر تا صد در مورد صابون ها

صابون نرم کننده مو - دیجی تو جیب

صابون چیست ؟

فرایند تبدیل روغن ها ( اسید های چرب ) به نمک فلز قلیایی را صابون شدن می گویند. صابون نوعی سورفکتانت است. ( هر ماده ای که هم در آّب و هم در چربی حل می شوداست که چربی و آلودگی های سطح پوستمان را با آب پاک می کنیم.) صابون ها یک سورفکتانت طبیعی هستند که در گذشته برای تولید آن از خاکستر چوب ها استفاده میکردن ونتیجه کار میشد صابون های طبیعی که در زمان قدیم رایج بوده است.

انواع صابون  براساس کاربرد

 

  1. صابون های حمام و سرویس بهداشتی
    این صابون ها پاک کنندگی بسیار بالایی دارند و اصطلاحا صابون های خشن تری هستند نسبت به صابون های زیبایی و پاکسازی، فایده این صابون ها پاک کنندگی زیاد و عیب شان خشک کردن پوست است.
  2. صابون های زیبایی
    این صابون ها با توجه به نوع پوست ما به دسته های مختلف تقسیم می شود که شامل خشک، مختلط و چربی تولید وعرضه می شود و هر فرد با توجه به نوع پوست خود باید آز آن ها استفاده کند. این صابون ها در عین حال که پاک کننده هستند خواص مختلفی از جمله ضدلک، ضد جوش، جوانسازی و غیره دارند و صابون های ملایم تری هستند.

       نکته: هر فردی پوست منحصربه فرد خود را دارد و باید توجه کنید با توجه به پوست خود صابون مورد نیاز را  تهیه کنید. شما می توانید با کمک مقاله پوست خود را بشناسید با جنس پوست خود آشنا بشوید.

 

  1. صابون های کودکان
    با ph  پوست کودکان تنظیم شده  و فقط برای پوست کودکان مناسب است در این صابون ها از مواد ضد آلرژی و ضد حساسیت استفاده شده است  تا پوست کودکان که بسیار حساس و شکننده است آسیب نبیند.

 

 

صابون شستن دست- دیجی تو جیب

۲_ صابون های زیبایی
این صابون ها با توجه به نوع پوست ما به دسته های مختلف تقسیم می شود که شامل خشک، مختلط و چربی  تولید وعرضه می شود و هر فرد با توجه به نوع پوست خود باید آز آن ها استفاده کند. این صابون ها در عین حال که پاک کننده هستند خواص مختلفی از جمله ضدلک، ضد جوش، جوانسازی و غیره دارند و صابون های ملایم تری هستند.

نکته: هر فردی پوست منحصربه فرد خود را دارد و باید توجه کنید با توجه به پوست خود صابون مورد نیاز را تهیه کنید. شما می توانید با کمک مقاله پوست خود را بشناسید با جنس پوست خود آشنا بشوید.

۳_ صابون های کودکان
 با ph  پوست کودکان تنظیم شده  و فقط برای پوست کودکان مناسب است در این صابون ها از مواد ضد آلرژی و ضد حساسیت استفاده شده است  تا پوست کودکان که بسیار حساس و شکننده است آسیب نبیند.

صابون نوزاد- دیجی تو جیب

آیا واقعا صابون بچه برای همه مناسب است ؟

توجه کنید صابون بچه و کودکان برای پوست آن ها ساخته شده است و هیچ تاثیری برای افراد جوان و مسن ندارد پس توجه کنید که صابون بچه و شامپو بچه هیچ کمکی به شما نمی کند. در مقاله فواید شامپوبچه کاملا به توضیح این موارد پرداخته ایم.

۴_ صابون های پایه گلیسیرین

در این صابون ها از گلیسیرین استفاده می شود و این صابون ها خواص مواد n به مقدار کمتری به خود میگیرند و جنبه درمانی ندارند و بیشتر به عنوان پاک کننده و مرطوب کننده استفاده می شود.

نگاه به صابون از بعد شیمی

صابون توسط هیدرولینو چربی یا روغن تولید می شود که هیدروکسید سدیم برای خنثی کردن اسید های چرب و تبدیل آن ها به نمک استفاده می شود.

اسید های چرب + NAOH -> گلیسرول + نمک سدیم

آموزش صابون سازی- دیجی تو جیب

صابون ها امولیسونی از چربی، چرک و آب به وجود می آِید و نحوه ی عملکرد آن ها برای پاک کنندگی به این صورت بوده است.

انواع صابون ها ( بر اساس روش تولید )
۱_ صابون های سرد
۲- صابون های گرم

صابون گل- دیجی تو جیب

در این مقاله ما ابتدا می خواهیم در مورد انواع صابون ها توضیح بدیم و در مقاله بعدی حتما به روش تولید و تهیه صابون های می پردازیم و در مقاله ( صابون ها از چه موادی ساخته میشن ) به تهیه و تولید صابون های گرم می پردازیم. لازم به ذکر است که صابون های سرد به دو روش تهیه می شوند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

۱_ کلد پرسس
فرآیند صابونی شدن روغن ها با مواد قلیایی را کلد پرسس می گویند، که در این روش واکنش شیمیایی عامل صابونی شدن است که دلیل اصلی شکل گیری واکنش های شیمیایی است

۲_ هات پرسس
فرآیند صابونی شدن روغن ها با مواد قلیایی ولی دراین روش از گرمای دیگ بخار استفاده می شود. روش کلدد پرسس روش مناسب تری برای تهیه صابون می باشد، زیرا در این روش خواص مواد را بهتر می توان در صابون ها نگهداریم و همچنین تنوع بیشتری دارند.

که شامل صابون های دست سازی می شوند. روش هات پرسس بیشتر برای تولیدات کارخانه ای و صنعتی است که خواص درمانی و زیبایی خاصی نداشته و صرفا پاک کننده هستند.

اگر شما به دنبال صابون های گیاهی و طبی میگردید می توانید از برند های قابل اعتماد از سایت ما در صفحه محصولات دیدن بفرمایید.

صابون طبیعی - دیجی تو جیب

تفاوت صابون های صنعتی و دست ساز


صابون های صنعتی در دیگ های بخار تهیه می شوند و قلیا و روغن در این دیگ ها با حرارت بالا واکنش داده می شوند و این موضوع باعث می شود خواص موثر روغن ها تا حد بسیار زیادی ار بین می رود اما به صابون های دست ساز مواد باروش هایی به محلول قلیا اضافه می شود که تا جایی که امکان دارد خواص موثر آن ها باقی بماند.

مورد بعدی که بسیاراهمییت دارد این است که خیلی از مواد را نمی توان وارد دیگ های بخار کرد مثلا اگر بخواهییم شیر به صابون ها اضافه  کنیم فاسد شده و خواص خود را از دست می دهد. اما در صابون های دست ساز با روش هایی شیر را به صابون  می افزاییند که خواص موثر آن باقی بماند.

صابون گل محمدی - دیجی تو جیب

نکته : خیلی مهم است ما به روش و شکلی مواد را باهم ترکیب کنیم که خواص خود را از دست ندهند و این جای کار در صابون سازی بسیار مهم هست.

از طرف دیگر برای تولید کنندگان صابون های صنعتی به صرفه نخواهد بود از مواد مختلف مثل آبمیوها، انواع پودر میوه ها و گیاهان دارویی و …. در صابون های خود استفاده کنند. اما برای تولید کنددگان صابون های دست ساز رضاییت مشتری و نتیجه گرفتن افراد از صابون ها اهمییت بسیار زیادی دارد.

ین مواردی که گفته شد به این معنا نیست که  صابون های دست ساز حتما با کیفیت وعالی هست بلکه درصابونهای دست سازنیزبی کیفیتی محصول و استفاده از مواد ما مرغوب نیز دیده می شود که با استفاده از اسانس ها درمقادیرزیاد مشتریرا فریبمیدهند پس در خرید این صابون ها نیزباید با دقتکردوجای معتبرتهیه کرد.

در واقع در صابون های دست ساز نباید  از برای مواد شمیایی  و غیر طبیعی استفاده کرد صابون های دست ساز زیست تخریب پذیرترهستند  و برای محیط زیست هیچ ضرری ندارند .

روغن چیست ؟
روغن ما مایعاتی هستند  که از تری گلیسیرید و ممونوگلیسیرید ها تشکل شده اند یا مایع هستند یا توان مایع شدن دارند. اصولا در دمای اتاق مایع هستند  به غیر از روغن های حیوانی وروغن نباتی ها می باشند. علت مایع بودن روغن ها وچربی های غیر اشباع آن هاست که به مقدار فراوان در آن ها وجود دارد به طور کلی می توان گفت روغن ها زنجیرای از اسید های چرب هستند.

روغن صابون - دیجی تو جیب

اگر به صابون سازی علاقه پیدا کرده اید و دوست دارید صابون سازی را یاد بگیرید و خودتان در خانه صابون منحصر به فرد برای پوست خودتان را بسازید حتما دو مقاله ( صابون ها از چه موادی ساخته میشن ) و ( بهترین صابون رو برای خودت بساز ) رو مطالعه کنید و از دست ندید تا بتوانید کامل با صابون سازی آشنا شوید و برای خودتان صابون بسازید.

این مقاله توسط خانم پگاه محمد راد تولید و ویرایش شده است اگر سوالی درمورد صابون ها داشتید می توانید از پیج انستا گرام  دیجی تو جیب استفاده کنید یا برای ما ایمیل ارسال بفرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
اسکرول به بالا