راه های جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو 

ریزش مو دلایل مختلفی دارد که در این مقاله ان ها را بیان می کنیم تا دلیل اصلی این اتفای اگر برای شما افتاده است را بدانید و در مرحله بعد می پردازیم به آن که چه کار هایی انجام بدیم تا این ریزش مو در شما درمان شود و در مرحله بعد در آن می پردازیم به راه های جلوگیری از ریزش مو، باماهمراه باشید:

ریزش روزانه مو ی سر 

در تحقیقات معتبر انجام شده اگر شما دستتان را در موهایتان بزنید و بکشید و خارج کنید اگر چند مو بریزد کاملا عادی است و مشکلی ندارد و دکترها در مقاله ها اعلام کردن ریزش بین 80 تا 100 تار مو روزانه کاملا عادی است. شاید شما بپرسید چرا باید روزانه موی سر ما بریزد؟ خوب اگر موهای شما نریزد موی جدیدی هم قطعا در نمیاد برای همین مو های قدیمی که پیر شدن می ریزند  و جای آن ها مو های جدید در میاد و این امر نه تنها بد نیست بلکه کاملا مفید و خوب نیز هست.

آسیب جسمی و یا Telogen Effluvium

اگر شما تصادف کنید و یا عمل جراحی انجام دهید موهای شما دچار ریزش می شود و این به دلیل شوک جسمی و یا کمبود ویتامین می باشد که تاثیرات منفی بر روی مو  سر شما میزارد و اما جای نگرانی ندارد زیرا چرخه مو شامل : 

  • مرحله رشد
  • مرحله استراحت
  • مرحله ریزش 

تقسیم می شود شما برای این که جلوی ریزش موهایتان را بگیرید باید صبر کنید  تا بدن شما به حالت قبل برگردد و چرخه رشد مو هایتان به حال قبل برگردد در این صورت جلوی ریزش مو های شما گرفته خواهد شد.

ریزش مو در بارداری

جابه جایی هورمون ها در زمان بارداری در خانم ها باعث ریزش مو می شود و این شاید مادر هارو نگران کند قطعا یکی از اتفاقات جذاب برای هر زنی مادر شدن باشد اما خوب در هر فردی یک سری اتفاقات امکان دارد بیفتد و این در همه افراد نیست و در هر فردی به شکلی ظاهر می شود و در بعضی از افراد اصلا نمایان نمی شود و در بعضی افراد حتی امکان دارد بعد از زایمان ریزش مو خودش را بیشتر نشان دهد که باز هم جای نگرانی ندارد. بهترین راه برای درمان در این دوران تغذیه مناسب و رساندن مواد غذایی لازم به بدن است .

در خانم ها تغییرات هورمونی در زمان های مختلفی اتفاق می افتد باید دوره یائسگی و یا استفاده از قرص های ضد بارداری تمامی این موارد باعث ریزش مو می شود که شما باید به دکتر مراجعه کنید و با آزمایش ها و بررسی هورمون ها به درمان آن بپردازید.

مصرف ویتامین A 

این ویتامین در مواد غذایی مختلفی وجود دارد و خیلی افراد این را به شکل قرص جذب می کنند ومصرف آن در جهان بسیار بالا  است شما باید در نظر بگیرید که این ویتامین باید به اندازه نیاز بدن جذب شود برای همین مصرف بالای آن مشکل ساز خواهد بود ولی نباید آن را یهو کنار گذاشت که قطعا برای ما بدتر نیز خواهد بود و باید به ارامش تعداد آن را کم کرد.

کمبود پروتئین 

کمبود پروتئین در مواد غذایی باعث ریزش مو می شود که بین یک تا سه ماه خودش رو نشان میدهند برای تامین پروتئین شما باید هفته گی میزان لازم گوشت و تخم مرغ را مصرف کنید تا بدن شما دچار کمبود پروتئین نشود.

طاسی ژنتیکی 

یکی از دلایل ریزش مو در مردان ژنتیکی مردانه و در زنان هورمون های آن ها است که باعث ریزش مو می شود و بسیاری از افراد در سنین خاص دچار این مشکل می شوند که در خانم ها باعث کم پشت شدن مو و بالا رفتن فرق سر می شود و در آقایان خالی شدن  مو در شقیقه ها و یا همان فرق سر است. برای درمان این ریزش مو ژنتیکی دکتر ها برای بیمار فیناستراید تجویز می کنند و مصرف آن باعث قطع شدن ریزش مو می شود اما باید به این نکته توجه کرد که باید تحت نظر دکتر باشد. 

کم خونی ( کمبود آهن)

در آمارها نشان می دهد که در هر 10 زن یکی از آنان دچار کم خونی است و علت طاسی مردانه و زنانه نیز می تواند باشد و این کم خونی باید با آزمایشات مشاهده شود اما اگر دچار خستگی و خواب آلودگی هستید حتما هر چه سریعتر یک آزمایش چکاپ کامل دهید و آن را مورد بررسی قرار دهید . و راه درمان ان استفاده از قرص های آهن و مکمل های غذایی و استفاده از رژیم غذایی مناسب است که باید تحت نظر دکتر باشد و اجرا شود.

استرس و افسردگی 

امروزه همه افراد جهان دچار مشکل های روانی هستن و درگیری های زیادی دارند برای زندگی و آینده و این مشکلا ت و سختی های زندگی می تواند به شما استرس وارد کند و به شما شوک عصبی دهد و از طرفی باعث بیماریهای دیگری هم می شود برای جلوگیری از ریز مو به دلیل استرس باید روی خودتان کار کنید با ورزش کردن و یوگا و مراجعه به دکتر این بیماری به راحتی قابل درمان است و نزارید سر مسائل کوچک حال شما بد باشه.

تیروئید

غده ای کوچک در گردن شما است که بسیاری از جزای بدن شما را تحت تاثیر قرار میده که با تولید th  تنظیم سوخت سوز بدن را در دست داد و اگر این th به اندازه کافی تولید شود می تواند یکی از دلایل اصلی ریزش مو باشد. برای شناسایی این بیماری باید حتما شما ازمایش خون بدهید .

لوپوس 

یک بیماری خود ایمنی است که بیشتر ژنتیکی است و سیستم ایمنی بدن شما را دچار اختلال می کند و به سلول های خود بدن حمله می کند و ن ها را می کشد که یکی از جاهایی که مورد حمله قرار می دهد سلول های پوست هست که شما با مراجعه به دکتر می توانید این مشکل را برطرف کنید.

شیمی درمانی 

متاسفانه یکی از دلایل ریزش مو شیمی درمانی است و زمانی که شما از داروهای شیمی درمانی استفاده می کنید  مستقیم بر روی موهای شما تاثیر میگذارد و باعث ریزش موی سر شما می شود و بعد از تمام شدن دوره شیمی درمان قطعی موهای شما مجددا در می آید پس نباید اصلا نگران نباشید.

بیماری تریکوتیلومانیا کندن مو 

افرادی هستن که به دلیل داشتن افسردگی مو های خودشان بازی می کنند و با فشار آن ها می کنند این بازی با مو ها با گذشت زمان موها را ضعیف می کند و باعث ریزش مو می شود برای همین باید تحت نظر دکتر این افراد از داروهای افسردگی استفاده کنند.

استفاده از مواد آرایشی نامناسب 

استفاده از شامپو و رنگ مو هایی که به مو های شما نمی سازد باعث ریزش موهای شما می شود.

دیگی دلایل ریز مو 

  • بالا رفتن سن

  • کم شدن آب بدن

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک

  • مصرف استروئیدهای آنابولیک

  •  مصرف دخانیات

  • مصرف الکل

ممنون مکه در این مقاله همراه مابودید اگر شما بااین مقاله مشکلاتان حل شد و یا حتی سوالی دارد در این مورد در زیر ایم مقاله برای ما نظر و سوالتان را کامنت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Shopping Cart
اسکرول به بالا