راه حل های برطرف کردن شپش

راه حل های برطرف کردن شپش 

امروزه شپش بسیار کم دیده می شود ولی باز هم به دلیل عدم رعایت بهداشت در بین افراد می تواند این بیماری را دید که در زمان های قدیم به دلیل  بودن بهداشت و شستشو دیر به دیر سر این اتفاق می افتاد و در زمان قدیم تنها راه درمان کوتاه کردن مو از ته بود تا کاملا این موجود از بین برود. 

شپش بسیار کوچک و به رنگ قهوه ای و سیاه است و تخم های آن در بین موهای فرد مبتلا به رنگ سفید مانند شپش است  اما بسیار سخت از پوست کنده می شود.  این حشره کوچک بسیار آسیب اور برای پوست سرو موها است، به دلیل آنکه به ساقه مو می چسبند و از خون پوست سر که برای مو ها هستن استفاده می کنند و بسیار زود مو هارو نابود می کنند.

توجه: اگر فردی در خاله دچار این بیماری شود به سرعت بقیه افراد خانواده نیز مبتلا می شود و به همه آن ها سرایت می کند.

شپش ها چه موجوداتی هستن ؟

شپش‌ها  بسیار ریز با طول ۱.۶ میلی‌متر و بدون بال هستند که محل زندگی و تغذیه آن‌ها پوست سر فرد مبتلا هست و عمر آن ها بین 2 تا 4 هفته است و اگر زود جلوگیری نشود تعداد آن ها زیاد می شود خیلی سریع پس باید به سرعت جلوی این بیماری را گرفت. اگر این حشره از پوست سر جدا شود بعد از 2 روز میمیرد و در ادامه ما به شما میگیم که باید چیکار کنید تا این حشره را نابود کنید.

راه های انتقال شپش چیست ؟

این حشره بال ندارد و تنها با ارتباط فیزیکی این اتفاق می افتد و امکان دارد حتی در هنگام شستن لباس های افراد خانواده در کنار هم این اتفاق بیفتد و لباس فرد سالم نیز مبتلا شود.

علاِیم شپش چیست؟

در ابتدا شاید علاعم  نداشته باشید و چیزی حس نکنید ولی بعد از چند روز اگر علائم زیر را حس کردید باید متوجه باشید که این حشره دیوانه کننده به بدن شما رسیده 

  • خارش شدید پوست سر،
  • احساس حرکت چیزی بر روی پوست سر،
  • وجود برجستگی‌های قرمز و ملتهب بر روی پوست سر،
  • مشاهده حشرات بالغ بر روی پوست سر،
  • زخم و خراشیدگی پوست و احساس سوزش در آن،
  • دیدن دانه‌هایی شبیه به شوره سر که به ریشه موها چسبیده‌اند و جدا کردن آن‌ها آسان نیست.

در روش انتقال مستقیم سر افراد باید در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته باشد مانند موارد زیر:
پوشیدن لباس‌های آلوده شخص مبتلا مانند روسری، کلاه، کت، اکسسوری‌های مو و استفاده از شانه، برس و حوله آلوده، هدفون مشترک، خوابیدن بر روی تخت و کاناپه‌ای که قبلا شخص آلوده بر روی آن‌ها خوابیده باشد، بالش و ملحفه ای که فرد مبتلا استفاده کرده باشد. 

چگونه از شپش در امان باشیم؟

از قدیم میگن پیشگیری بهتر ازدرمان است و ما در این مقاله به شما خواهیم گفت با چه کار های می توانید از ابتلا در ابتدا جلوگیری کنید و در مرحله بعد به در مان خواهیم رسید . جدا کردن وسایل شخصی مانند شانه، حوله، کلاه، و از استفاده کردن لباس های مشترک جدا بپرهیزید و در مکانهای عمومی لباسهاتون را در کنار لباس دیگران نزارید و در منزل هم از بقیه افراد خانه چه در شستن و چه در کمد گذاشتن جدا کنید.

اگر جایی مسافرت میرید حتما در هتل ها در ملحفه تمیز برای خودتون استفاده کنید و سرتان را روی پارچه هایی که در آنجا برای استفاده همگان هست استفاده نکنید. در موتور سواری و غیر نیز از کلاه دیگران استفاده نکنید که بسیار خطرناک است چون نمی دانید قبل از شما که فردی آن کلاه را سرش گذاشته و آیا مبتلا به بیماری بوده است با نه ….

توجه: عدم توجه به علائم ابتلا به شپش و دیر اقدام کردن برای درمان آن  باعث ایجاد عفونت‌های پوستی و بروز بیماری‌های عفونی بر روی پوست سر می شود.

راه های درمان سنتی و خانگی شپش 

قدیمی ها با تجربه و آزمایشات تونستن به این نتیجه برسند که این مواد دارای خاصیت هایی هستن که می تواند شپش را زا بین ببرد. توجه کنید که تمامی این موارد زمانی کارایی دارد که در ابتدا شیوع بیماری باشید و اگر خیلی شدید باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر پزشک درمان شوید.در ابتدا تا جایی که می توانید باید موهای فرد مبتلا را کوتاه کنید تا جاهای مورد حمله توسط شپش را با دقت پیدا کنید و قابل شناسایی باشد.

شانه نیت یا شانه ضد شپش 

این شانه ها را در داخونه های می توانید پیدا کنید و خریداری کنید و قیمت آن ها حدود 50 هزار تومان است و این شانه فلزی باید مو ها به دسته های کوچک مختلف تقسیم کنید و از ساقه نزدیک پوست مو شروع و باید سعی کنید انقد این کار را انجام دهید تا تمام تخم های شپش با شانه مورد نظر شما از کف سرتان جدا شود و توجه کنید هر باری که این کار را انجام می دهید شانه را با یک دستمال کاغذی تمیز کنید و زیر آب گرم بگیرید تا کامل ضد عفونی شود مجددا تخم ها را به جای دیگی انتقال ندهید.

سس مایونز طلای جدا کننده شپش از سر 

کف سر و مو هایتان را به مقدار کافی با سس مایونز آغشته کنید و به خوبی ماساژ دهید تا تمام جاهای سرتان را در بر بگیرد در مرحله بعد از کلاه حمام استفاده کنید و یا پلاستیک موهای خودتان را بپوشانید و روی آن با یک حوله و یا روسری ببینید تا راه های هوا بسته شود تا سس مایونز بتواند شپش ها را خفه کند. و پس از گذشت 5 الی 6 ساعت سر خودتان را با شامپو بشویید و با سشوار و باد گرم مو های خودتان را در معرض حرارت قرار دهید تا تمامی این حشرات موذی بمیرند و نابود شوند. و در مرحله آخر با شانه ضد شپش تخم ها و شپش های مرده را از پوست سر خودتان جدا کنید. 

برای نشان دادن نتیجه مطلوب این ماسک را به مدت دو ماه و یک بار در هفته و در تاریخ مشخص باید انجام دهید. توجه کنید که شپش ها 7 روز یکبار فرزندانشان به دنیا می آید و شما باید از روزی که اقدام به این فعالیت میکنید در تاریخ دقیق این کار را انجام دهید تا تمام این موجودات نابود شوند. 

روغن های طبیعی برای نابودی شپش 

روغن درخت چای ، ترکیب روغن درخت چای، روغن زیتون و روغن اکالیپتوس کارایی بساری دارد. پوست سرتان را به این ترکیب آغشته کنید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را با شامپو و آب ولرم بشویید. استفاده از این ترکیب ۲ بار در هفته و برای مدت ۲ ماه توصیه می‌شود.

روغن نارگیل : روغن نارگیل بسیار قوی در خفه کردن شپش ها هست و باید به مدت 5 روز پشت سر هم آن را استفاده کنید تا اثر نهایی و خوب آن را ببینید . باید شما مقداری روغن نارگیل به همراه کافور را قاطی کرده و بر روی سرتان بمالید این مواد در عطاری ها وجود دارد . بعد از آن کف سرتان چند دقیقه ای با این محلول ماساژ دهید. سپس سرتان را با یک حله بندید و بزارید شب تا صبح روی پوست سرتان بماند و بعد از خشک شدن مو ها با استفاده از شانه شپش ضد، شپشک ها را از پشت سرتان جدا کنید.

استفاده از سرکه برای درمان شپش

با استفاده از سرکه سیب و انگور که یکی از پرکاربرد ترین راه های درمان شپش است می توانید پوست سر خودتان را با سرکه آغشته کنید و بگذارید 20 دقیقه بر روی سرتان بماند و بعد از آن سرتان را بشویید و با روغن نارگیل موهای خودتان را چرب کنید تا موهای شما چرب شود وشپش ها به راحتی از سرتان جدا شود و با شانه مخصوص شپش زدایی مو های خودتان را شانه کنید و این کار را باید 2 ماه و 3 بار در هفته انجام دهید .

آب پیاز متخصص شپش

پیاز سرشار از گوگرد است و می تواند خیلی سریع شپش هارو خفه کند برای همین اگر سر شما زخم شده است بهتره از این روش استفاده نکنید چون باعث سوزش بسیاری می شود .

برای استفاده از این روش شما باید چند تا پیاز رو به اندازه حجم موهای خودتان (حدودا 4 تا 5 پیاز) را خورد کرده و آن را له کنید تا آب آن از خود پیاز جدا شود سپس مایع به دست آمده را بر روی پوست سرتان ماساژ دهید و به مدت 2 ساعت با یک کلاه بزارید بر روی سرتان بگذارید بماند و بعد از آن سرتان را بشویید. توجه کنید این روش را نیز باید سه روز پشت هم به مدت 2 ماه تکرار کنید تا نتیجه آن را ببینید. 

دارو های بدون نسخه برای درمان شپش 

  • پیرترین
  • پرمترین
  • ستافیل

داروهای لازم به تجویز دکتر

اسپینوزاد : این دارو مانند شامپو میباشد و شما باید در ابتدا با یک شامپو سرتان را به خوبی بشویید و بعد از آن این ماده را بر روی سرتان از ریشه تا تمام موهایتان ماساژ دهید مانند شامپو و بعد از شدت 10 دقیقه بشویید و در مرحله بعد با استفاده از شانه ضد شپش موهای سرتان را شانه کنید تا تمام تخمک های این موجود از پوست سرتان جدا شود. این دارو نشان داده که بعد از 14 روز جواب می دهد ولی توجه کنید که اگر امروز دوشنبه استفاده کردید هفته آینده دوشنبه مجددا باید این کار را تکرار کنید.

آیورمکتین

این دارو از باکتری های موجود در خاک گرفته شده است و بدون نسخه پزشک به کسی داده نمی شود و بعد گذشت 2 هفته بدون استفاده از شانه ضد شپش نشان داده این لوسیون جواب مثبت داده است و کاملا این مشکل برطرف شده است. این لویسون را باید به پوست و مو های خودتان بزنید و بعد لوسیون بنزیل الکل

لوسین بزنین و الکل

این دارو باید دوبار استفاده شود برای استفاده بیشتر از آن باید با تجویز دکتر باشد و بعد از 10 دقیقه آبکشی شود و توجه کنید قبل از استفاده موهای شما باید کاملا خشک باشد.

توجه: برای خرید تمامی محصولات اصل و اورجینال شما می توانید کلیک کنید و از سایت دیجی تو جیب پایین ترین قیمت هارو با ضمانت اصل بودن کالا خرید کنید.

خرید کالا 

لوسیون مالاتیون

این لوسیون بسیار اتش پذیر هست و اصلا در مقابل گرما نباید باشد و شما نباید موهای خودتان با سشوار و یا در نزدیکی جاهای گرم قرار بگیرید چون امکان آتش گرفتن بسیار وجود دارد. شما زمانی که موهایتان خشک است باید از این ماده استفاده کنید و بین 8 الی 12 ساعت بزارید بر روی سرتان بماند و بعد از آن مو های خودتان را بشویید و در صورت مشاهده شپش مجددا بعد 7 روز از ایم لوسیون باید استفاده کنید.

دستگاه لیزر از بین برنده شپش 

این دستگاه در مراکز تخصصی پوست و مو وجود دارد و با حرارت بالا شپش ها وتخم های شپش را خشک و نابود می کند و تجربه نشان داده است 98 درصد شپش های زنده و تا 80 درصد تخم های شپش از بین می رود. ولی توجه کنید که استفاده از این دستگاه باید توسط فرد متخصص انجام شود.

شامپو لیندان (Lindalice)

این شامپو بسیار قوی است و دکتر زمانی که شپش بسیار قوی باشد و دیگر هیچ راهی جواب ندهد ایندارو را تجویز میکنند توجه کنید که این دارو بسیار خطرناک است و استفاده زیاد باعث سرطان و تشنج می شود مراقب باشید که نباید زیاد استفاده کرد و اگر از این محلول استفاده می کنید حتما زیر نظر پزشک باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Shopping Cart
اسکرول به بالا